English Version

Kujawsko-Pomorski Festiwal Gęsiny

Gęś nadziewana w galarecie, przepis z 1885 r.

  • 1 średniej wielkości młoda gęś
  • 3 jaja
  • 2 bułki pszenne
  • 200 ml mleka
  • 2 pęczki włoszczyzny
  • sól, pieprz
  • 100 g rodzynek
  • 15 g żelatyny na litr rosołu

Gęś sprawiamy i myjemy. Ostrym nożem rozcinamy z tyłu skórę równym, podłużnym nacięciem i luzujemy (wyjmujemy kości i mięso), zaczynając od kręgosłupa. Uważamy  przy tym, żeby nie uszkodzić skóry. Mięso z piersi i z uda wycinamy w ten sposób, by zostało go trochę na skórze, a powstałą płachtę (ze skóry) rozcinamy na pół, solimy, pieprzymy i odkładamy do lodówki na około 2 godziny. Wycięte z piersi i uda mięso mielimy razem z namoczoną bułką, dodajemy jajka, rodzynki oraz do smaku pieprz i sól. Tak przygotowany farsz  dzielimy na pół i otrzymane porcje kładziemy na każdą płachtę. Zawijamy i dokładnie zszywamy, tak przygotowane rolady wkładamy do przygotowanego wcześniej wywaru warzywnego, gotujemy na wolnym ogniu przez około 2,5 godziny.

Po upływie tego czasu rolady wyciągamy, odkładamy do wystygnięcia, a wywar przelewamy przez gazę, dodajemy żelatynę i zalewamy nim pokrojoną na plastry roladę.

Jedną roladę można podać na ciepło z żurawiną lub sosem śliwkowym, natomiast drugą w galarecie.

Historyczny przepis, pochodzący z regionu Pomorza i Kujaw, zaczerpnięto z następującej książki kucharskiejKuchnia polska: niezbędny podręcznik dla kucharzy i gospodyń wiejskich i miejskich oraz poradnik w wielu gałęziach gospodarstwa domowego, Toruń 1885 

 

 

Wydarzenie jest współfinansowane ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2007-2013, ze środków Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich w ramach III schematu Pomocy Technicznej Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 oraz budżetu Województwa Kujawsko-Pomorskiego, jak również ze środków Funduszu Promocji Mięsa Drobiowego.

Województwo Kujawsko-Pomorskie
Jesteś w pełnej wersji serwisu www.czasnagesine.pl. [ Mobilna wersja czasnagesine.pl → ]